Кафедра гістології, цитології та ембріології Буковинського державного медичного университету

Буковинський державний медичний університет

Кафедра гістології, цитології та ембріології

День боротьби проти раку

Підготувала: доц. Попова І.С.

Щорічно у медичній спільноті 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, метою якого є підвищення обізнаності людей про рак як одного із найстрашніших захворювань сучасності, акцентування уваги на можливих шляхах його профілактики, ранньому виявленні та сучасному лікуванні.

Нажаль існує безліч сумнівних порад щодо запобігання розвитку онкологічних хвороб, а також ряду лікувальних порад, які не мають під собою доказової бази. Інформація, яка знаходиться у відкритому доступі в мережі не завжди подається фахівцями у сфері онкології та може спотворити сприйняття щодо цієї вкрай важливої проблеми сучасності. Тому 4 лютого – це додатковий привід розвіяти міфи про неефективні методи лікування та проінформувати суспільство про вкрай важливі кроки для раннього виявлення та перешкоджання розвитку онкологічних патологій.
Важливо розуміти, що наукові дані про патогенез канцерогенезу та можливості його лікування постійно оновлюються, крокуючи із все новими досягненнями та можливостями медицини. Проте незмінним та актуальним залишається факт впливу способу життя на розвиток онкопатології. Знизити ризик розвитку раку можливо, дотримуючись простих, проте надзвичайно важливих принципах здорового життя, деякі з них ми наводимо у цьому дописі.

Одне з таких правил – відмова від тютюнопаління. Опубліковані дані, що свідчать про зв’язок паління з розвитком раком нирки (Tsivian, Matvey, et al. Cigarette smoking is associated with advanced renal cell carcinoma. Journal of clinical oncology, 2011, 29.15: 2027-2031), легень (O’keeffe, Linda M., et al. Smoking as a risk factor for lung cancer in women and men: a systematic review and meta-analysis. BMJ open, 2018, 8.10: e021611) та сечового міхура (Janisch, Florian, et al. The interaction of gender and smoking on bladder cancer risks. Current opinion in urology, 2019, 29.3: 249-255). Відмовляючись від цієї згубної звички, пацієнти знижують ризик розвитку як добро-, так і злоякісних патологій.
Наступним фактором профілактики є збалансоване харчування та фізична активність. Основні акценти повинні бути зауважені на виключенні спиртних напоїв, зменшення вживання напівфабрикатів та контроль ваги тіла. Окрім превентивності, збалансоване харчування може і покращити результативність онко-лікування (Mittelman, Steven D. The role of diet in cancer prevention and chemotherapy efficacy. Annual review of nutrition, 2020, 40: 273-297).

Культура перебування на сонці – черговий простий крок до перешкоджання розвитку злоякісних новоутворень шкіри. Уникнення пікових годин ультрафіолетового випромінювання, відмова від користування солярієм, регулярне нанесення сонцезахисних засобів та вчасне обстеження новоутворень шкіри у спеціаліста є нескладними та зрозумілими кроками, які можуть врятувати життя (SAMPLE, Ashley; HE, Yu‐Ying. Mechanisms and prevention of UV‐induced melanoma. Photodermatology, photoimmunology & photomedicine, 2018, 34.1: 13-24.). Важливо розуміти, що таке новоутворення як меланома є надзвичайно агресивним, зі швидкими та поширеними метастазами (Carr, Stephanie; Smith, Christy; Wernberg, Jessica. Epidemiology and risk factors of melanoma. Surgical Clinics, 2020, 100.1: 1-12). Виживаність пацієнтів з таким діагнозом залежить в першу чергу від часу діагностування (ранні стадії з глибоким хірургічним висіченням та медикаментозним лікуванням показують вищу виживаність пацієнтів) та адекватного лікування (Dominguez, Beatriz, et al. Melanoma treatment in review. ImmunoTargets and therapy, 2018, 7: 35).

4 лютого – це чергове нагадування, що обізнаність та поінформованість суспільства щодо раку та методів його профілактики може вплинути на зменшення відсотку розвитку онкопатологій, а відповідальність за розповсюдження достовірної інформації лежить на кожному з працівників медичної галузі.