Кафедра гістології, цитології та ембріології Буковинського державного медичного университету

Буковинський державний медичний університет

Кафедра гістології, цитології та ембріології

Профілактика ГРВІ та COVID-19

Статтю підготував: ас. Столяр Д.Б.

ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) – це не одна хвороба, а ціла група гострих вірусних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом і уражають переважно верхні дихальні шляхи. Грип – це теж гостре вірусне інфекційне захворювання, що, втім, займає особливе становище в цій групі.

Грип характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту, вираженою інтоксикацією та гарячкою. Ці симптоми схожі зі звичайною ГРВІ, але, на відміну від менш небезпечного захворювання, грип може викликати доволі серйозні ускладнення у вигляді геморагічного набряку легень, серцевої недостатності. Іноді до інфікування вірусом приєднується бактеріальна інфекція у вигляді бронхіту або пневмонії.

Як захистити себе від вірусних інфекцій?

• зміцнюйте імунітет (повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму);
  • раціональний режим харчування з підвищеною кількістю білка та вітамінів;
  • повноцінний відпочинок та сон;
  • прогулянки на свіжому повітрі;
  • запобігання переохолодженню;
  • уникання стресових ситуацій
  • мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд або користуйтесь антисептиком;
  • дотримуйтесь правил особистої гігієни;
  • провітрюйте приміщення, у якому знаходитесь;
  • використовуйте захисну маску в публічних місцях;
  • уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ;
  • уникайте скупчення людей (віруси не циркулюють у повітрі і не переміщуються на далекі відстані. Відстань – це гарантія безпеки, мінімальна дистанція — 1,5 метра);
  • уникайте дотиків до свого обличчя: не торкайтеся руками своїх очей, носа та рота.

Загрозливі симптоми, які вимагають негайного звернення до лікаря

1. часті гострі респіраторні захворювання – частіше, ніж 4 рази на рік для дорослих або 5-6 разів на рік для дітей;
  2. симптоми гострого респіраторного захворювання розвиваються при найменшому контакті з хворим на ГРВІ;
  3. наявність хронічних інфекцій ЛОР-органів та дихальних шляхів;
  4. гострі респіраторні захворювання у пацієнтів, які відносяться до груп підвищеного ризику;
  5. мають місце захворювання на ГРВІ після штучної імунізації (щеплення або приймання імуностимулюючих препаратів).

Що робити для профілактики коронавірусу та зменшення ризику поширення?

1. Бути свідомими та зменшити соціальну активність.
  2. Зберігати спокій і не панікувати.
  3. Використовувати та розповсюджувати інформацію тільки з перевірених джерел.
  4. Дбати про гігієну рук, приміщення, а також речей, якими найчастіше користуєтеся (наприклад, мобільного телефону та комп’ютера).
  5. Уникати рукостискання та поцілунків при зустрічі з друзями, колегами, знайомими, сусідами тощо.
  6. Організувати для співробітників умови для дистанційної роботи.

Загальні рекомендації щодо профілактики COVID-19:

• слід мити руки з милом протягом не менш, ніж 20 секунд;
  • не торкайтеся брудними руками очей, носа та рота;
  • якщо захворіли – залишайтеся вдома;
  • потрібно чхати та кашляти у згин ліктя або прикривати рот, ніс серветками;
  • регулярно провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні;
  • з людьми тримайте дистанцію в 1,5 метри, особливо з тими, хто має симптоми респіраторного захворювання.

Рекомендації щодо профілактики COVID-19 літнім людям:

• дотримуйтесь загальних рекомендацій стосовно гігієни;
  • без нагальної потреби не виходьте з дому;
  • якщо захворіли – залишайтеся вдома;
  • не йдіть до свого лікаря з метою поміряти тиск та поспілкуватись;
  • якщо ви – користувач програми “Доступні ліки”, то в разі закінчення відповідних лікарських засобів, звертайтесь до свого сімейного лікаря або терапевта ПО ТЕЛЕФОНУ, щоб отримати електронний рецепт дистанційно;
  • користуйтеся допомогою онуків, рідних, сусідів в разі потреби придбати ліки, товари першої необхідності, продукти.

Джерела: https://covid19.gov.ua, https://dec.gov.ua, https://nszu.gov.ua